Pierwotne Chrześcijaństwo nazywane było Drogą, a Chrześcijanie m.in. Uczestnikami Drogi lub też Świętymi. Poświadczają to m.in. następujące teksty biblijne:

  • Dz.Ap. 9,1-2: „Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł.”

  • Dz.Ap. 18,26: „Zaczął on odważnie przemawiać w synagodze. Gdy go Pryscylla i Akwila usłyszeli, zabrali go z sobą i wyłożyli mu dokładnie drogę Bożą.

  • Dz.Ap. 19,23: „W tym właśnie czasie powstał niemały rozruch z powodu drogi Pana.

  • Dz.Ap. 22,4: „Prześladowałem tę drogę, głosując nawet za karą śmierci, wiążąc i wtrącając do więzienia mężczyzn i kobiety.

  • Dz.Ap. 24,14: To jednak wyznaję przed tobą: Według drogi, nazywanej przez nich sektą, służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków.

Według Dziejów Apostolskich (11,26):

W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Zaś pierwsze poświadczone użycie tej nazwy również występuje w Dziejach Apostolskich (26,28): „Niewiele brakuje, a przekonałbyś mnie i zrobił ze mnie chrześcijanina„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *